گفتگو با ولی شاه بهره رئیس اطلاعات و فرهنگ

علت اینکه  به عرفان علاقه مند شدید چه بوده ؟_

اساسا انسان به خاطر معرفت به خدای بزرگ آفریده شده ،زیرا انسان با ابزار معرفت و شناخت می تواند به مدارج بلند انسانیت نایل آید .شناخت حقایق جهان آفرینش را  میتوان در پرتو انوار عرفان جستجو نمود ه و بر تقرب و نزدیکی  بخدای واحد دستیاب گردید .عرفان در برگیرنده ء همه ارزش هاست و چراغ روشنگر راه حرکت انسان بر صراط المستقیم بوده عرفا چراغ های جامعه انسانی اند تا دیگران راه را از چاه فرق نمایند و بدون نگرانی و تشویش به سر منزل مقصود نایل آیند .عرفان عصاره علوم و معارف است که به وسیلهء آ ن میتوان به حقیقت خود و اشیای جهان خلقت پی برد . عرفان وسیله و نردبان روحی سالک بوده که بدون آن نمی توان به سیر عالم بالا دست یافت .هرگاه از عرفان متاع و وسیله ء بهتری به منظور زندگی هدفمندانه سراغ دارید برایم راهنما شوید تا به آن بپردازم .

گویند رفیقانم از عشق بپرهیزید

از عشق بپرهیزم پس با چه در آمیزم؟

_وقتی آثار عرفانی کلاسیک را مطالعه می کنیم و با زندگی عرفا و بینش و سیرتشان آشان میشویم چنین به نظر می رسد که دیگر خاک این عصر عارف پرور نیست .نظر شما چیست ؟

حدیث گهر بار پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) است که :بهترین اعصار و قرون ،قرن من است .بعد از آن عصر صحابه وبعد از آن عصر تابعین است .براستی هم  هرقدر از عصر نبوت و رسالت خاتم الانبیا دور می شویم ،از کیفیت و حلاوت معانی فاصله می گیریم .چرا دیگر ما حافظ ،سعدی ،بیدل و مولانا نداریم ؟ چرا حتی قادر به تفسیر و تأویل گفته هایشان نیستیم ؟چرا پس از هشتصد و اندی مرکز جهانی یونسکو،سال 2009 را بنام مولانا نام گذاری می کند ؟ چرا امروز صاحب نظران عطش نیاز های معنوی خویش را با آب زلال افکار و اندیشه ء بزرگان دیروزی مرفوع می سازند ؟ باید دانست که عرفا و شناخت آنان بر مبنای خداشناسی و توحیدشان استوار بوده که به  برکت آن به قلل شامخ معانی رسیده اند .نقش پای رفتگان هموار سازد راه را .بنده معتقدم که همانگونه که قرآ ن کامل ترین کتاب آسمانی است ،محمد (ص) کامل ترین رهبر جهان بشریت بوده و آنان که به آن مقتدی اند کامل و مکمل امت بوده و باید به آنان اقتدا کرد .

_حضرتعالی از کسانی  هستید که در زمینه بیدل شناسی اطلاعات وافری دارید، فکر می کنید کدام ویژه گی عمده در شعرش از او شاعری بزرگ ساخته ؟

_حضرت بیدل را نباید شاعر گفت ،باید به او لقب ابوالمعانی و ابو المعالی  را مبارکباد گفت .او عارف وارسته و محقق ارزشمندی است  که سیر تکامل علوم و فنون، شارح و مفسر کلام ملکوتی او خواهد بود .بیدل را باید با عینک و چشم دل دید ؛زیرا او از عالم دیگری سخن می گوید که نمی توان با قالب کلمات  عالم آفاق به شرح معانی کلام او که آئینه دار عالم نقش است ،پرداخت .

بیدل دماغ ناز تو پر می زند به عرش               

 گویا به بال پشه زعنقا گذ شته ای

بیدل شاعر و سخنگوی آئینه دل است ؛که در محیط اعظم آن هزاران گوهر تابناک نهفته و بر عظمت اعتبارات کلام آبدارش افزوده است .

بیدل از طرزکلامت عالمی دیوانه شد                

ای جنون انشاء دیگر فکر چه مضمون می کنی ؟

_چرا در سالهای گذشته افغانها به پژوهش پیرامون شعر بیدل پرداختند در حالیکه در ایران آثار بیدل مورد بی توجهی قرار داشت؟

مردم افغانستان حق شناس اند و با حق خو گرفته اند ،چشم حق شناس مضمون حق را می طلبد تا از مطالعه آن اعظم استفاده معنوی نموده و را ه عروج و تعالی را بپیماید .شاید یکی از دلایل عدم توجه به کلام  حضرت بیدل  در کشور ایران موجودیت حضرت صاحب باشد .زیرا کلام او شباهت های زیادی به کلام بیدل داشته .هردو از یک چشمه سیراب اند ،اما توجهات اخیر صاحب نظران کشور ایران به کلام بیدل مبین کمال کلام بیدل است .

_امروز ه نوشتن آثار پژوهشی و ادبی در هرات بسیار کم شده است فکر می کنید علت چیست ؟

_پرداختن به امور والا و با ارزش ،همت عالی می خواهد . در این باره نمی توان با دغدغه و سعی غیر مخلصانه به پیش رفت و کسب حقایق نمود . پس عدم آگاهی از خود و ارزش های خودمانی یگانه دلیل کندی این پروسه تلقی گردیده که با همت بلند و اخلاص کامل می توان رهرو این را ه روشن و افتخار بخش گردید و این حقی است که باید ادا گردد.

_ادبیات جوان را هم می خوانید ؟نظرتان درباره آن چیست ؟

_جوان جمال جهان را به عشق می نگرد .جوان خشت نخستین جامعه انسانی است همچنین نیروی بالنده جوامع است و آغاز حرکت های بزرگ که به نتایج بزرگ منتهی می گردد بوده و نمی توان حضور و جایگاه جوان را در اجتماع انکار کرد .ادبیات جوان از جمله افتخارات هر جامعه روشن و پویا بوده که میتوان با سمت و سو دهی بزرگان و رفتگان عالم حقایق بر اهمیت و درخشش آن افزود .ادبیات جوان پایه مستحکم حیات معنوی جامعه بوده که بدون آن نمی توان به اهداف بزرگ نایل شد .

_در آخر برای محصلان و خواننده گان تا ساغری باقیست چه گفتنی دارید ؟

_ضمن تقدیر از تلاش مخلصانه نشریه ء تا ساغری باقیست با کمال احترام از عموم محصلان و خوانندهگا ن این نشریه خواهانم تا در زمینهء ارتقاء سطح دانش و بینش که به مثابه ء چراغان راه زندگی محسوب می گردد ، عطف توجه مبذول نمایند .

 

/ 3 نظر / 73 بازدید
نصرالله جویا

سلام! زحمات وتلاش یکایک تان قابل قدر است. نصرالله جویا ازولایت غزنی

پرویز

سپاس از شما سپاس امتنان از جناب استاد بزرگوار بهره صاحب . موفق پیروز باشید